Najděte svůj TOP vinařský cíl. Náš online bedekr nabízí 234 vinařských cílů.

Michael Lapčík

Odborný garant

Michael Lapčík

Novinář zabývající se nápojovou gastronomií, autor webu nepijubrecky.cz

cíle, které doporučil

TIP odborného garanta

Co tak spojit víno a vodní radovánky? Asi čtyři kilometry od Ivaně leží Pasohlávky se svým vyhlášeným obřím aqualandem.

Vinařství

mikroVinařství Koubek

Mikroprodukce v makrokvalitě. Toto jednoduché a všeříkající motto vyznává vinař Jan Koubek z Ivaně. Z tři čtvrtě hektaru vinohradu ročně vyprodukuje kolem tří tisíc lahví přívlastkových vín, které snadno prodá přímo ze sklepa.

Mimochodem, sklep to není ledasjaký. Místnost pro posezení má tvar kopule a vykazuje unikátní akustické vlastnosti. Zkuste si popocházet prostorem a zjistíte, že zvuky jsou na jeho různých místech jinak hlasité a zabarvené.

Celý sklep svého mikroVinařství stavěl Jan Koubek čtyři roky a použil na něj asi 12 tisíc cihel. „Většina jich byla nových, část ze sto let starého domu. A ještě jsem musel slepicím zbourat vršek kurníku,“ upřesňuje. Protože o stavbě různých typů klenby nic nevěděl, sehnal si zednickou příručku, obkreslil si náčrtky a dal se do práce.

Přiznává, že víno se mu stalo druhým zaměstnáním, a že si ho váží. „Lidi už velké provozy s nerezovými nádržemi znají, mají ta vína nachutnaná. U mě mohou poznat tradiční ruční výrobu,“ říká.

K vínu patří i zajímavé povídání, o něž u Koubků nebývá nouze. Dozvíte se tak třeba o táboru římských vojáků, který ve druhém století ležel na nynějším území Ivaně. Armádu tehdy vedl císař Marcus Aurelius. Není proto divu, že když v nedaleké Perné vyšlechtili novou odrůdu, nazvali ji právě Aurelius. „Je to má nosná odrůda, mám jí ve vinohradu na 600 hlav,“ dodává Jan Koubek.

Názory návštěvníků

„Zde to byl opravdu zážitek“
„Dostali jsme sem i vozíčkáře a moc si to užili.“
„Aurelius jsme ochutnali a byl to zážitek.“
„Aurelius mi učaroval, přijeďte si taky pochutnat.“
„Výborné víno, perfektní obsluha.“

Další TOP vinařské cíle v okolí

Michael Lapčík doporučeno garantem

Moravčíkova vína

Bratři Vladislav a Miroslav Moravčíkovi vedou své vinařství v Horních Věstonicích společnými silami od roku 2002. „Přivedli…

Michael Lapčík doporučeno garantem

Vinařský dvůr na faře v Ivani

V Ivani na návsi, ve stínu kostela svatého Bartoloměje, stojí pěkná historická budova bývalé fary z roku 1788. Za…

Doc.Ing. arch. Petr Dýr, Ph.D doporučeno garantem

Vinařství Gotberg

Vinařství Gotberg se nachází nedaleko Hustopečí v obci Popice. Vinařství, které podle rozlohy vinohradů patří k největším…

Petr Gondáš doporučeno garantem

Vinařství Kratochvíla

Vychutnejte si jedinečnou atmosféru malého rodinného vinařství na jižní Moravě. Naleznete zde soukromí v apartmánu nad vinným…

Poptávka služeb a rezervace:

mikroVinařství Koubek