Najděte svůj TOP vinařský cíl. Náš online bedekr nabízí 234 vinařských cílů.

Michael Lapčík

Odborný garant

Michael Lapčík

Novinář zabývající se nápojovou gastronomií, autor webu nepijubrecky.cz

cíle, které doporučil

TIP odborného garanta

Nenechte si ujít prohlídku buchlovického zámku a rozlehlé barokní zahrady, která jej obklopuje. Pokud byste náhodou nemohli trefit, zcela jistě vás sem přivede charakterisitcké paví volání.

Vinný sklep

Vinný sklep Dvořanů (Víno Dvořan)

Málokde na Uherskohradišťsku jsou lidé na svůj původ pyšní jako tady, v zámeckém městysu Buchlovice. Jistě jde o patriotismus oprávněný. Vždyť na místním nádherném zámku i nedalekém hradu Buchlovu se psaly dějiny.

Za zámeckých pánů Berchtoldů to tady bývaly časy bohaté na víno, když se na katastru Buchlovic nacházelo 80 hektarů vinic. Socialistické družstvo už hospodařilo jen na 40 vinorodých hektarech, aby je v polovině 80. let zlikvidovalo s plány na jejich obnovení. K tomu už však po revoluci nedošlo. „Podařily se zachránit necelé dva hektary, ty jsem odkoupil,“ říká Pavel Dvořan, hlava rodinného vinařství, které tak jako jediné v Buchlovicích hospodaří ve vlastní vinici.

Zkušený vinař dává ve vinohradu přednost klasickým moravským odrůdám. Naprosto dominují Müller Thurgau, rulandské bílé a Svatovavřinecké, na záhumenku si Pavel Dvořan ještě hýčká Sauvignon, Irsai Oliver, Veltlínské zelené a Modrý Portugal. Šetrný přístup k plodině potvrzuje zařazení vinic do režimu integrované produkce. „Víno se snažím vyrábět tradičním způsobem bez použití přípravků. Pokud je dobrý ročník, nefiltruji ho a dávám mu dostatek času,“ dodává Pavel Dvořan.

Návštěvníky u Dvořanů čeká posezení ve sklepě vybaveném krbem, občerstvení a komentovaná degustace, kdy vinař natahuje ve výrobním sklepě vzorky koštýřem přímo z demižonů.

Názory návštěvníků

„Sauvignon byl něco extra. Přijeďte posoudit.“
„Zdejší Veltlín opravdu nemá chybu.“
„Malé příjemné vinařství v nejsevernější moravské vinařské oblasti. Na místní poměry skvělá vína i atmosféra. “
„Jsem zatížený na Veltlín a zde si pochutnal.“
„Veltlín nás učaroval. Jen škoda těch schodů, pro vozíky velký problém.“

Další TOP vinařské cíle v okolí

Mgr. Pavel Uretšlégr doporučeno garantem

Šlechtitelská stanice vinařská Polešovice

Ačkoliv Šlechtitelská stanice vinařská svým názvem zřejmě neevokuje zajímavý turistický cíl, minimálně pro milovníky vína může…

Michael Lapčík doporučeno garantem

Centrum Slováckých tradic

Nikoliv František Palacký, ani Karel IV. či svatý Václav. Prazáklady kulturnosti současných obyvatel České republiky se pokládaly…

Anna Hrazdilová doporučeno garantem

Dvůr pod starýma horama

Krásné prostředí slováckých Chřib skrývá v obci Boršice projekt Dvůr pod starýma horama. Součástí konceptu je propojení…

Doc.Ing. arch. Petr Dýr, Ph.D doporučeno garantem

VÍNO HRUŠKA - Velehradské vinice

VELEHRADSKÉ VINICE  vinařství VÍNO HRUŠKA  se nachází 1,7 km od  baziliky sv. Cyrila a Metoděje ve Velehradu.…

Poptávka služeb a rezervace:

Vinný sklep Dvořanů (Víno Dvořan)