Najděte svůj TOP vinařský cíl. Náš online bedekr nabízí 233 vinařských cílů.

Michael Lapčík

Odborný garant

Michael Lapčík

Novinář zabývající se nápojovou gastronomií, autor webu nepijubrecky.cz

cíle, které doporučil

TIP odborného garanta

Kraví hora je nádhernou sklepní uličkou už sama o sobě. Určitě se sem ale vyplatí zavítat v termínech, kdy zde pořádají velké vinařské akce – velikonoční výstavu vín, květnový den otevřených sklepů a putování za mladým vínem na začátku listopadu.

Vinný sklep Ubytování s vinařskou tématikou

Sklep a penzion U Nováků

„Někdy v 18. století tady byl obrovský rybník táhnoucí se od Brumovic po Velké Pavlovice a místní vinaři se tak do sklepů dostávali na člunech nebo po hrázi. Byli tedy v bezpečí před návštěvami manželek a mohli s vínem trávit dostatek času,“ vypráví Stanislav Novák a ukazuje do krajiny rozprostírající se pod námi.

Stojíme na úpatí terasovitého vinohradu stoupajícího od Sklepa a Penzionu U Nováků, který leží na okraji vinařské lokality Kraví hora u Bořetic. Právě takto – ochutnávkou několika bílých vín přímo ve vinohradu s rozhledem do okolí – začíná U Nováků každá degustace.

Stanislav Novák obhospodařuje sedm hektarů vinic a tvrdí, že má při tom blízko k přírodním a bio postupům. Ve vinici pracoval odmala, jen ho to do asi 15 let moc nebavilo. „Pak mně otec půjčil klíče od sklepa a já jsem konečně pochopil, že to všechno má nějaký smysl. Nyní jsem se dostal do fáze, kdy mě víno baví natolik, že zapomínám na jiné kratochvíle jako fotbal nebo lyžování,“ přiznává.

Současný objekt vinařství s penzionem nechal postavit teprve přednedávnem, a to dle svých preferencí. Posezení má kapacitu 60 míst a je vylepšeno vyhřívanou podlahou nebo krbem, penzion nabízí 33 lůžek. K dispozici je i nedaleký předchozí sklep, jeden z nejstarších v Bořeticích.

Kromě vinaření se Stanislav Novák věnuje také politice, i když nevážně. Je totiž prezidentem recesistického státního útvaru Kraví hora, který nejenže sdružuje místní vinaře, ale disponuje také vlastní vládou, měnou i armádou. „Děláme si sami ze sebe legraci, což je zajímavé třeba pro novináře a my pak máme reklamu zadarmo,“ dodává s typickým humorem.

Názory návštěvníků

„super“
„Výborné víno, příjemná obsluha. Byl jsem tam a doporučuji.“
„Byl jsem a mohu jen doporučit. Vynikající vínko a příjemné prostředí. Kombinace s penzionem je vždy dobrý nápad.“
„Ha moc nemá, ale vínko dělá prvotřídní.“
„tak jsem poznal prezidenta“

Další TOP vinařské cíle v okolí

Michael Lapčík doporučeno garantem

Vinařství Springer

Výborná vína vyrobená pouze z vlastních hroznů a velmi chutná kuchyně v režii samotné paní domácí. Na tuhle kombinaci…

Mgr. Pavel Uretšlégr doporučeno garantem

Hotel Kraví hora

Velké Pavlovice, Němčičky, Kobylí, Bořetice… Kdo má rád červené víno z Moravy, musel zákonitě alespoň jednou zavítat do…

Doc.Ing. arch. Petr Dýr, Ph.D doporučeno garantem

Rodinné vinařství Jedlička

Rodinné vinařství Jedlička založené v roce 2000 hospodaří na 45 hektarech vinic v tratích Terasy, Kraví hora a Čtvrtě. Sídlem…

Juraj Flamik doporučeno garantem

Sklepní ulička Pod Kraví horou, Bořetice

První písemná zmínka o vinohradech v Bořeticích je z roku 1361, kdy Vichna, vdova po Přibyslavovi z Bořetic, zdědila…

Poptávka služeb a rezervace:

Sklep a penzion U Nováků