Vinařství Šamšula

Ohodnotit

„Nejdeme proti proudu, ale vedle něj,“ vysvětluje svou filozofii čejkovický vinař Jakub Šamšula. Vcházíme do sklepa s pěkným kamenným orámováním dveří i okna a příjmením majitele vyvedeným velkým písmem na fasádě.

Charakteristikou tohoto moderního rodinného vinařství je, že vyrábí užší sortiment vín, což se trošku vymyká moravským zvyklostem. Šest bílých odrůd, dvě červené, pár lahví sektu. Jde o limitované partie vín z redukovaných sklizní hroznů. „Snažíme se prostě spíše o zajímavé víno, které nechává promluvit odrůdu, a osobitý přístup k vinařství, než o nahánění turistů bombastickými atrakcemi,“ zdůrazňuje Jakub Šamšula.

Vínu se věnuje od prahu dospělosti, kdy převzal rodinný sklep. Absolvoval vinařské školy a akademie, čerpal zkušenosti při zahraničních cestách a je členem několika odborných institucí. Vychází z rodinné tradice, ale příliš si na to nepotrpí. „Nehrajeme si na to, že děláme víno desátou generací. Historie není nutná. Mnohdy je prospěšnější oprostit se od toho, co bylo, a dívat se dopředu,“ uplatňuje Jakub Šamšula svůj vizionářský pohled na věc.

Kromě degustací a prohlídek vinic s výkladem tady můžete zažít i malé školení sommelierských dovedností a informací z vinařského zákona. Prý někdy vede k dlouhotrvajícím vášnivým debatám, což k atmosféře vinného sklepa rozhodně patří.

Tip odborného garanta

Michael Lapčík

Vyzkoušejte moravský sekt z šampaňských odrůd Chardonnay a Rulandského modrého připravený klasickou metodou – druhotným kvašením v lahvi s dvouletým ležením na jemných kalech.

Názory návštěvníků

Milena Kučerová: „čejkovickým palec nahoru“
Jaroslav Sopouch: „Špička !!“
LUCIE MATOCHOVÁ: „výborná vína“
Dana Nováková: „lahodné“
Roman Kopřiva: „kvalitní víno“
Věra Cíchová: „super víno“
Leo Zavadil: „Kdo chce slopat, musí kopat. Ale ta radost z výsledku!“
Jaroslav Bartusik: „Výborná vína a ochotný vinař“
Pavel Bělohoubek: „Výborná vína“
Petr: „Výborná vína“
Jana Hovorková: „Skvělá vína“
Denisa Polachova: „Pokud bych si mela vybrat cil cesta za vinem, jela bych prave sem. Vim, ze mi bude chutnat, ze je vinarstvi v dobrych rukou milych lidi a ze to jednoznacne za venovany cas bude stat.“
Jana Průchová: „radost popíjet“
Daniela Radková: „Nádhera, pohostinnost, super prostředí“
Antonín Toman: „Letos výborný burčák.“
Věra Špalková: „Zde jsme potkali netypický vinný sklípek, menší rozsah nabídky, ale ojedinělé chutě,.... Fandím vám.OK.“
Hana Mrázková: „Na zdraví !“
Leypold jindřich: „Vynikající vína“
Martin Zdaril: „Dobra kvalitni moravska vina“
Jana Průchová: „skvělý vinař a vynikající víno“
Pavlína Procházková: „Bee ´s field - to nemá chybu!“
Peťa: „Jakub je prostě fantastický!“
Václav Tomka: „Velmi dobrá vína“
Zuzana: „Výborná vína, mám je nachutnaná z naší francouzské restaurace v Děčíně. Děkuji, pane Šamšulo!“
Karásková Markéta: „super vína“