Vinařství Salabka

Ohodnotit

Na jihozápadním svahu v Troji, uprostřed zelených, svěžích hlav révy vinné můžete vnímat klid přírodních krás, přesto že se nacházíte takřka, co by kamenem dohodil od rušného centra velkoměsta. Do tohoto prostředí je velmi citlivě zakomponováno vinařství Salabka.

Moje prohlídka této usedlosti za přítomnosti ambasadora Salabky pana Smutka začala degustací vín, kde jsem mimo jiná vína, ochutnal velmi skvělý Ryzlink rýnský. Výběr odrůd, které jsou zde pěstovány, je spojen se jménem prof. Ing. Viléma Krause, CSc, jednou z veličin českého vinařství a šlechtitelství. I tato osobnost byla před patnácti lety u zrodu obnovení této vinice o velikosti čtyř a půl hektaru.

Místní zajímavostí je, že sortiment tohoto vinařství doplňují pálenky první pražské palírny, která je součástí celého komplexu. To umožňuje i výrobu výborného fortifikovaného, sladkého, likérového červeného vína z místní odrůdy Neronet na způsob portských vín.  

Tip odborného garanta

Martin Pastyřík

Vynikající Creme brulee z Foie gras v kombinaci se sladkým, likérovým vínem Neronet z místní produkce, servírovaný velmi příjemným personálem na terase místní restaurace přímo sousedící s vinicemi. 

Názory návštěvníků

Stanislav Novák: „Skvělé! Až se člověk diví, že to je špičková kvalita z Prahy a ne z jižní Moravy.“
Hana Lehmanová: „U mě v Top 10! :)“